APETYT NA KALIFORNIĘ

Joanna Chacińska jest głodna przygód. Na rynku właśnie pojawiła się jej najnowsza kompilacja z serii Appetit. Tym razem artystka zabiera nas do Kalifornii.

 

Joanna Chacińska, autorka tekstów, wokalistka, uwielbia podróżować. Z każdej wyprawy przywozi nowe smaki i dźwięki. Tak powstają jej składanki muzyczno-kulinarne Appetit. „Teraz mam największy apetyt na Kalifornię! Spędziłam tam kilka tygodni i był to wielki powrót do tego miejsca po 7 latach” – mówi w wywiadzie udzielonym MONITOR MAGAZINE, który już wkrótce ukaże się na stronie.

Do tej pory Chacińska eksplorowała kulturę Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, Grecji i oczywiście Polski. Za każdym razem zaskakiwała doborem muzycznym, a smaki drażniła nowymi przepisami przywożonymi z każdego kraju, delikatnie przez siebie modyfikowanymi. „Bazą są doskonałej jakości składniki” – przyznaje.

Chacińska przejechała całą Kalifornię, od północy, po południe. Stan nie jest jednolity, tak pod względem kulinarnym, jak i kulturowym.

Na ulicach miast trafiała na folkowych grajków, którymi się inspirowała, godzinami wsłuchiwała się w nuty płynące z fal lokalnych rozgłośni radiowych. Gdy jakaś melodia zostawała jej w głowie, zapisywała autorów, szukała ich. Tak powstał portret Kalifornii, który pachnie klimatem lat 70. Znakomite zespoły indie i folk, których niemożliwością byłoby znalezienie w mediach mainstreamowych, tworzą apetyczne sytuacje na płycie Chacińskiej. Wśród nich: Jessica Pratt z utworem „Hollywood”, Vetiver „Current Carry” czy Local Natives i ich „Heavy feet”.

Utwory są dobrym remedium na szaro-bure dni, na liźnięcie Kalifornii w Polsce. Są też ciekawym tłem dla kulinarnych, kalifornijskich popisów. A te można uskuteczniać dzięki fiszkom z przepisami. Z „Appetit California” można przygotować jarmuż (!) z kalafiorem i zieloną soczewicą, ciastko z kraba, cioppino. Jest też hamburger!

Jeśli ktoś marzy o Kalifornii, niech zacznie od Appetit California.

MONITOR MAGAZINE objął „Appetit California” patronatem.

Fot. Joanna Chacińska

okładka Appetit California

okładka Appetit California

Udostępnij