WIEŻA Z KLOCKÓW W NOWYM JORKU

250-metrowa mieszkalna wieża, która wzniosła się na Manhattanie, nazwana potocznie Jenga, robi wrażenie. Budynek jest prawie skończony, a za projekt odpowiada studio architektoniczne Herzog & de Meuron.

 

Jenga to znana gra zręcznościowa. Polega na układaniu z klocków jak najwyższej wieży, a potem naruszaniu jej konstrukcji, dokładając wybrane z niej wcześniej elementy na górę. Przegrywa ta osoba, która wyciągając klocek przewróci wieżę. Dlaczego mowa o tej grze? Z powodu podobieństwa do obiektu zaprojektowanego przez zdobywcę nagrody Pritzkera, szwajcarskie studio architektoniczne Herzog & de Meuron, o którym pisaliśmy w kontekście ukończenia nowej części galerii Tate

Budynek mieszkalny, który liczy niemal 60 pięter wygląda spektakularnie. Zbudowany jest z nieregularnych, szklanych kubików, wyglądających jak wieża Jenga w trakcie gry.

Budowa rozpoczęła się w 2007 roku, z kilkuletnią przerwą spowodowaną kryzysem, która trwała aż do 2012. Otwarcie przewiduje się na ten rok. Po ukończeniu, będzie to najwyższy budynek w Tribece. Ceny mieszkań wahają się między 3 a 50 milionami dolarów, a największe apartamenty mają nawet 600 m². Dla tych lubiących mniejsze przestrzenie, przygotowano mieszkania o powierzchni 130 m². Apartamentowiec ozdobi również rzeźba Anisha Kapoora.

Większość apartamentów jest już sprzedana.

Kolejne etapy wykończeniowe prezentują na zdjęciach mieszkańcy Nowego Jorku. Oto, jak kilka tygodni przed oddaniem do użytku wygląda budynek.

New additions to the neighborhood. #TriBeCa #56leonard #1wtc #glass #stone #architecture #design #herzogdemeuron #manhattan #nyc #jengatower

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Alexander Severin (@_as__ap_)

Udostępnij