„PRZEŁOMY” NAJLEPSZĄ PRZESTRZENIĄ PUBLICZNĄ W EUROPIE

Muzeum Centrum Dialogu Przełomy przyznano prestiżową nagrodę European Prize for Urban Public Space 2016. To kolejne wyróżnienie dla Szczecina. Rok wcześniej Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza uhonorowano nagrodą Miesa van der Rohe dla najpiękniejszego obiektu architektonicznego w Europie.

 

Szczecin ma się czym chwalić. W 2015 roku media na całym świecie rozpisywały się o Filharmonii Szczecińskiej, a prestiżowy magazyn „Icon” umieścił ją na okładce, dodając jeden komentarz: POLAND. Kolejny rok – kolejna nagroda. European Prize for Urban Public Space, przyznawana co 2 lata od 2000 roku, trafiła właśnie do Muzeum Centrum Dialogu Przełomy – oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie – tuż naprzeciwko Filharmonii. Wyróżnienie to przyznawane jest dla najlepszych przestrzeni publicznych na Starym Kontynencie. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia Roberta Koniecznego – KWK Promes z Katowic.

Realizację doceniono za połączenie funkcji wystawienniczych (podziemna ekspozycja dotycząca zmian zachodzących w mieście po 1945 roku) z miejskim, falującym placem, po którym jak gdyby nigdy nic przechadzają się mieszkańcy miasta, a młodzież jeździ na deskorolkach. Co więcej, wyłoniono ją spośród 276 kandydatów!

fot. Jarosław Syrek

fot. Jarosław Syrek

Tak zaprojektowana nowoczesna przestrzeń miejska skupia uwagę, szczególnie w towarzystwie powojennej zabudowy otaczającej wyróżnione prace.

To dobry znak dla Szczecina – miasto do tej pory nie mogło pochwalić się właściwymi działaniami akceptowanymi przez architekta miasta. Krytycy wymieniali fatalną odbudowę Podzamcza, straszące z każdego rogu centrum kolorowe potworki – symbol wolności lat 90., czy wszechobecne centra handlowe. W końcu, odważne, odpowiednie decyzje dały doskonały efekt – inwestycja zwraca się bardzo szybko – o Szczecinie mówi cały świat.

fot. Juliusz Sokołowski

fot. Juliusz Sokołowski

fot. Juliusz Sokołowski

fot. Juliusz Sokołowski

Udostępnij