MONITOR MAGAZINE: POLECAMY

Rozpoczynamy cotygodniowy cykl wyborów MONITOR MAGAZINE. Wszystko to, co w tej chwili nas zajmuje, co nas pociąga, czym chcielibyśmy się podzielić. To, co czytamy, czego słuchamy, czego pragniemy. W tym tygodniu polecamy…

FRANK LLOYD WRIGHT, „Architektura nowoczesna. Wykłady”, wydawnictwo Karakter

Genialny architekt XX wieku, wymieniany na podium obok Gropiusa i Le Corbusiera. „Architektura nowoczesna” to cykl wykładów wygłoszonych na Uniwersytecie w Princeton, w 1930 roku. Świetnie przygotowane teksty obrazują projektowanie w całkiem nowym świetle, a problemy, o których rozwiązaniu pisze architekt, są wciąż aktualne. Na tym polega jego geniusz – jego idee nigdy się nie starzeją.

Lloyd Wright znany był z tego, że lubił krytykować kolegów po fachu jak szalony, gardził pomysłami Le Corbusiera, odmawiał wagi funkcjonalizmu modernistycznej architektury, na rzecz tej organicznej, dynamicznej.

Wspaniałe wydanie godne jest bohatera i autora książki – wydawnictwo Karakter nigdy nie zawodzi.

large_Wright

METRONOMY, „Summer’08”, Warner Music Poland

Brytyjski band kojarzony z electopopem i indie kazał czekać fanom na nowy album 2 lata. To dużo i mało. W tym wypadku chyba w sam raz, bo „Summer’08” jest świeży i rześki, jak tegoroczne lato. Singiel „Old Skool”, który promuje wydawnictwo, to czysta elektronika z elementami disco, inspirowana latami 70, widocznymi również w samym klipie, powstałym na bazie „Abigail’s Party”. Album nie jest jednostajny, czuć w nim komentarze do hip-hopu, wspomnianego disco, ale i do wielkich gwiazd – np. Davida Bowie w kawałku „Mick Slow”. Jest jeszcze bardzo udany duet z Robyn, skandynawską gwiazdą pop – „Hang Me Out To Dry”. Za muzykę i teksty odpowiedzialny jest Joseph Mount. „Summer’08” powinien być hitem lata’16.

JOANNA CHACIŃSKA, „Appetit California”, Warner Music Poland

Pyszne, sprawdzone już przez nas przepisy i doskonała muzyka towarzysząca w trakcie gotowania. To już kolejny album w niemałej kolekcji Appetit Joanny Chacińskiej, autorki tekstów i wokalistki. Podróże wychodzą jej na dobre. „Appetit Californi” to muzyczna uczta, która świetnie relaksuje. Miks zespołów z zachodu Stanów Zjednoczonych – mieszanka popu i indie, folku – tak bardzo prawdziwych, to przyjemne zestawienie, wpadające w ucho. Dobrym pomysłem są dołączone fiszki z przepisami, które Chacińska przywiozła z kilkumiesięcznego pobytu w Kalifornii, niektóre z nich modyfikowała, zawsze tak, aby smaki się zgadzały. Bon appetit!

Fot. główna: flickr.com/CC by 2.0

Udostępnij