CENNY PLASTIK

Na oceanach tworzą się ogromne plamy śmieci, z których większość stanowi plastik, zagrażający życiu ptaków, ryb i ssaków, a w efekcie człowiekowi i ziemi. Projektanci starają się rozwiązać problem nadwyżki tego nieulegającego rozkładowi materiału. Oto kolejny pomysł.

 

Okazuje się, że plastik może być cenny. Udowadnia to holenderski projektant, Dave Hakkens, który dzięki swojemu pomysłowi na serię maszyn Precious Plastic, próbuje nie tylko edukować społeczeństwo, ale także realnie przeciwdziałać zaśmiecaniu planety. Do tej pory recyklingiem zajmowały się tylko duże przedsiębiorstwa. Teraz, okazuje się, że może to zrobić każdy, we własnym domu. I nie trzeba do tego wielce zaawansowanych, kosztownych narzędzi. Hakkens projektując maszynę do przetwarzania plastiku w nowe, przydatne przedmioty, myślał o jej przyszłych użytkownikach – rozrysował więc dodatkowo instrukcję obsługi i zbudowania Precious Plastic Machine, którą można ściągnąć z jego strony online za darmo. Narzędzia, dzięki którym zorganizujemy własną maszynę do recyklingu, dostępne są w każdym miejscu na ziemi, bez ograniczeń.

Prototyp maszyny Hakkens przedstawił jako dyplom w 2013 roku na Akademii Wzornictwa w Eindhoven.

Mniej niż 10% z setek milionów ton plastiku, które rocznie są wyrzucane, m.in. do oceanów, jest poddawany recyklingowi. Firmy, które zajmują się produkcją plastiku, nie są chętne do recyklingu, bo to spowolniłoby produkcję.

Młodzi ludzie coraz częściej myślą realnie o oczyszczeniu ziemi. Pomysł zaprezentował m.in. Boyan Slat, stawiając na metodę rozciągnięcia na wodach bariery skupiającej unoszące się na ich powierzchni śmieci.

Oby więcej takich projektów i realizacji.

Udostępnij