YAYOI KUSAMA: DYNIE I ŻYRANDOLE

W londyńskiej galerii Victoria Miro do końca lipca można doświadczyć efektów nieograniczonej wyobraźni japońskiej artystki Yayoi Kusamy. I przekonać się, że dynia to najpiękniejsze warzywo na świecie.

 

Wystawa Yayoi Kusamy odbywa się w trzech lokalizacjach londyńskiej galerii, wychodzi też do ogrodu. Wśród eksponatów znajdują się obrazy, rzeźby dyni oraz lustrzane pokoje (wróciły do Londynu po raz pierwszy od retrospektywnej wystawy artystki nazywającą swoją sztukę obsesyjną, którą zorganizowało Tate Modern w 2012 roku) – wszystko wyjątkowo fotogeniczne.

Kusama to kobieta instytucja: malarka, pisarka, rzeźbiarka, ale również aktywistka polityczna, feministka i performerka. Urodzona w 1929 roku, zaczęła tworzyć bardzo wcześnie, potem przed wyjazdem do Nowego Jorku, studiowała malarstwo w Kioto. Od lat 70. mieszka w szpitalu psychiatrycznym w Tokio. Jej znakiem rozpoznawczym są kropki, którymi pokrywa właściwie każdy zaprojektowany przez siebie przedmiot, albo namalowany obraz – to właśnie kropki zapamiętała z pierwszych halucynacji, jakich doświadczyła w dzieciństwie. Kropki pokrywają więc m.in. dynie, które jeszcze do końca lipca można zobaczyć w galerii Victoria Miro.

mat. promo. galeria Victoria Miro

mat. promo. galeria Victoria Miro

 

Jak mówi Kusama, przez całe życie próbuje odnaleźć swoje powiązania z kosmosem.

Dla galerii położonej przy Wharf Road stworzyła trzy lustrzane pokoje: All the Eternal Love I Have for the Pumpkins, Chandelier of Grief oraz Where the Lights in My Heart Go. Do każdego z nich widzowie wpuszczani są pojedynczo, na minutę, aby móc doświadczyć dość niezwykłego przeżycia i odbicia.

Obrazy to kontynuacja eksploracji tematu kropek. I tak bardzo charakterystyczny motyw w jej pracach – dynia. Wystawę warto zobaczyć, tym bardziej, że artystka jest prawdziwą legendą aktywną artystycznie od ponad siedmiu dekad.

Jej ekspozycje w ubiegłym roku były najliczniej odwiedzanymi wystawami, a magazyn „Time” umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

mat. promo. galeria Victoria Miro

mat. promo. galeria Victoria Miro

Udostępnij