500 RAZY BOSCH

Od śmierci Hieronima Boscha 9 sierpnia minie dokładnie 500 lat. Z tej okazji, 2016 rok obfituje w wiele wydarzeń poświęconych mistrzowi. Jedno z najważniejszych odbywa się w Muzeum Prado w Madrycie.

 

W sali niderlandzkiej, na parterze olbrzymiego budynku Prado jest zawsze tłum. Wszyscy stoją jak zahipnotyzowani przed tryptykiem „Ogród rozkoszy ziemskich” Boscha. Niektórzy zamiatają go wzrokiem z lewej do prawej i z powrotem, inni analizują każdy szczegół, szukając jak gdyby wskazówek teorii spiskowych, które zawarł m.in. Javier Sierra w książce „Mistrz z Prado”. Aby przyjrzeć się mu dokładnie, należy spędzić przed tryptykiem co najmniej kilkadziesiąt minut. A tak naprawdę dni, miesięcy, lat. Doskonałość dzieła widać za to na pierwszy rzut oka.

W sali tej jest jeszcze kilka arcydzieł mistrza. Muzeum Prado może się pochwalić sporymi zbiorami jego twórczości.

30 maja, w obecności Króla Filipa VI, zainaugurowano wystawę wyjątkową poświęconą Boschowi, której rozmach być może nigdy się już nie powtórzyć.  Wśród obrazów, oprócz „Ogrodu rozkoszy ziemskich”, pojawiły się również tryptyk „Wóz z sianem”, a także wypożyczony z Lizbony „Kuszenie św. Antoniego” i „Chrystus dźwigający krzyż” z El Escorialu. Ekspozycja liczy 50 prac, w tym 29 obrazów, co stanowi 75% ocalałych dzieł mistrza, jak informuje Prado. Dzieła sztuki zgromadzone w madryckim muzeum pochodzą z 20 instytucji na świecie (m.in. z Londynu, Berlina, Wiednia, Rotterdamu, Paryża, Nowego Jorku, Filadelfii czy Waszyngtonu).

To, co najważniejsze – można oglądać front tryptyków, ale również ich tył, co na co dzień nie jest możliwe – natomiast z zewnątrz są równie interesujące i zawierają wiele kluczy, które namiętnie badają historycy sztuki.

Na fantastycznych obrazach i rysunkach Boscha przedstawione są apokaliptyczne sceny i człowiek walczący z pokusami. Niezwykłe krajobrazy przypominają koszmary senne, ale dominantą są zawsze tematy religijne. Niezwykle surrealistyczne wizje artysty żyjącego na przełomie XV i XVI wieku to piękne świadectwo żywego i nieograniczonego umysłu, wyobraźni.

Wystawa wzbogacona jest o obrazy jego uczniów, a także artystów mających na Boscha wpływ. To wszystko, aby lepiej zrozumieć sztukę renesansową, umiejscowić ją w danym kontekście, poznać zależność od patronów artysty, co miało niemały wpływ na tematykę i formę obrazów. Goście mogą się również przekonać, jak wyglądał proces tworzenia, dzięki rentgenowskiemu prześwietleniu i dokładnemu opisowi przez badaczy Muzeum Prado „Ogrodu rozkoszy ziemskich”.

Wystawa potrwa do 11 września.

*zdjęcie główne: fragment tryptyku „Wóz z sianem”, dzięki uprzejmości Muzeum Prado

Udostępnij