RADYKALNY, TYTANICZNY REKIN

Koncepty motocykli tworzone dla BMW spotkały się z wielkim uznaniem. Tureckim designerem, który zaznacza, że jest wolnym strzelcem, fascynują się tęgie głowy designu. Nic dziwnego, w jego Radicalu lub Titanie świetnie czułby się sam Batman.

 

Mehmet Doruk Erdem urzęduje w Istambule. Tam tworzy swoje prace: koncepty m.in. dla Alfa Romeo, ale przede wszystkim dla BMW. Ich wspólnym mianownikiem jest futuryzm. Jest tu trochę historii, czuć ducha „Full Metal Jacket”, ale jednocześnie fantastyki, z „Mad Maxem” na czele. Rozpoznaje się klimaty, po których zwinnie poruszali się Kubrick i Miller. Turecki designer lubi chwalić się pomysłami m.in. na platformie Behance, a każdy kolejny projekt jest już wyczekiwany przez kreatywnych, ale również dziennikarzy, którzy coraz chętniej przyglądają się jego niemal kosmicznym pojazdom. Czasami wydaje się, jakby jego inspiracje przyszłością wyrosły jeszcze z lat 80., w których większości z nas wydawało się, że w roku 2000 będziemy poruszać się po świecie jak Jetsonowie. Z drugiej strony dochodzą do głosu z uwagą dopracowane proporcje i zwrot w stronę wzornictwa organicznego, a co za tym idzie konkretne wykorzystanie nowinek technicznych i technologicznych trendów.

Koncept BMW Titan, Mehmet Doruk Erdem

Koncept BMW Titan, Mehmet Doruk Erdem

 

Organiczny design w najczystszej postaci można oglądać w jego BMW Titan (następca trochę większej Alphy) inspirowanym paszczą białego rekina, jego ogonem i płetwami. Kształt drapieżnej ryby można odkryć z rzutu motocyklu. Opływowa, niemal płaska sylwetka i przemyślne omaskowanie przedniej części maszyny oraz silnika zmniejsza tarcie, pozwalając na rozwinięcie większej prędkości w jak najmniejszym czasie. To właśnie w zabudowie znajduje się cała potrzebna kontrola prędkości oraz monitoring zużycia paliwa i wszystkie parametry. Siodło pokryte brązową skórą ma zdobić, nadawać elegancji i być gwarantem wygody. Titan nie został zaprojektowany do jazdy codziennej, jak podkreślił tłumacząc swój projekt Erdem. Od początku chodziło w nim o jedno: prędkość, a więc mowa o otwartych przestrzeniach, samotnych drogach, choćby tych znanych nam z amerykańskich filmów, ale również doświadczenia podróżniczego. Trudno wyobrazić sobie Titana zatrzymującego się co kilka minut, od świateł do świateł.

Koncept BMW Radical, Mehmet Doruk Erdem

Koncept BMW Radical, Mehmet Doruk Erdem

 

I tak jak aerodynamicznym Titanem zachwycałby się Batman, Mad Max wsiadłby na Radical. Ten koncept różni się znacznie od Titana, m.in. wyżej podniesioną sylwetką, nie tak opływową, dość brutalną, męską i bezkompromisową. Radical wygląda jak zbrojony pojazd, z nisko umieszczonymi gripami (rączki kierownicy). Chromowany, oszczędny design konceptu BMW Radical spodobałby się wszystkim tym, którzy tęsknią za klasykami w nowym wydaniu.

Co z tego, że koncepty Mehmeta Doruka Erdema nie nadają się na drogi, z których korzystamy codziennie, i do których jesteśmy przyzwyczajeni, na dobre i na złe. Nowe, właściwe decyzje, które śmiało podejmuje w swoich prototypach, otwierają oczy fascynatom motocykli, ale również projektantom pracującym nad innowacjami branżowymi. Jednocześnie wszyscy zacierają ręce, zastanawiając się czy koncern BMW zdecyduje się na współpracę z Erdemem, albo przynajmniej implementację choć części pomysłów projektanta. Jeśli ktoś zapytałby, jak miałaby wyglądać nowa era motocykli, odpowiedź byłaby krótka: właśnie tak.

Koncept BMW Titan, Mehmet Doruk Erdem

Koncept BMW Titan, Mehmet Doruk Erdem

Udostępnij