AZJA NA ZACHODZIE

Kuchnia azjatycka podbija serca mieszkańców Zachodu od wielu lat. Coraz bardziej doceniamy egzotyczne dla naszych kubków smakowych składniki i potrawy. Wzbogacając doświadczenie, najczęściej korzystamy z pałeczek. Co jeśli nam to nie wychodzi? Jest na to sposób.

 

Pałeczki, zazwyczaj wykonane z drewna, nierzadko zdobione, są najpopularniejszymi sztućcami świata, używanymi przez ponad 2 miliardy ludzi. Korzystają z nich mieszkańcy terenów określanych mianem Dalekiego Wschodu, ale także Europejczycy czy Amerykanie, wśród których kuchnia azjatycka, szczególnie na przestrzeni kilku ostatnich lat, zyskała ogromną popularność. Egzotyczne smaki pobudzają apetyty, a chętnych na spróbowanie dań w najlepszych azjatyckich restauracjach nie brakuje. W związku z jedzeniem pałeczkami istnieje cały savoir-vivre. Niewskazane jest nabijanie jedzenia na pałeczki, ich oblizywanie, mieszanie nimi zupy, trzymanie kawałków potrawy tak, że spływa z nich sos… Zasad jest więcej. I wszystko byłoby w porządku, o ile nie mielibyśmy takich problemów z utrzymaniem pałek w ręce. Okazuje się, że w zachodniej kulturze nie każdy sobie z nimi radzi. Często sama wizyta w restauracji azjatyckiej wzbudza stres, właśnie ze względu na kłopoty ze sztućcami. Jest to dość powszechne, a zwrócili na to uwagę pracownicy sieci chińskich barów szybkiej obsługi Panda Express. Postanowili więc działać. Jak? Łącząc wytwory kultury wschodu i zachodu, a więc pałeczki z klasycznymi widelcami. Nazwano je „chorks” (od angielskiego chopsticks – pałeczki i fork – widelec). Nie jest to jednak nowość na rynku gastronomicznym – w 2012 roku podobny pomysł wprowadziła w życie Brown Innovation Group. To i tak późno, biorąc pod uwagę powstanie w 1874 roku łyżkowidelca – dziś najczęściej używanego na kempingach i w podróży.

Nowy rodzaj sztućca – chork – można używać jako zwyczajnego widelca, rozdzielić go na pół otrzymując klasyczne pałeczki, lub ułatwiać sobie chwytanie, nie rozdzielając widelca.

Chork ma być kolejnym doświadczeniem kulinarnym dla Amerykanów – bo to właśnie tam ma zostać najpierw wprowadzony. Po raz pierwszy pojawił się w sierpniu tego roku, podczas degustacji i promocji nowego dania w ofercie restauracji. Produkt ma być wykonany z plastiku – w końcu mowa o barze szybkiej obsługi.

Sieć Panda Express znana jest głównie z dań z woka. Do tej pory właściciele wydali ogłoszenie o wprowadzeniu chorków, jednak data nadal nie jest znana.

Rzadko o tym myślimy, ale wykorzystywane przez nas sztućce wpływają na to, jak odbieramy cały posiłek, jak go doświadczamy, jak wygląda rytuał.

Po co więc tracić energię na coś, co powoduje w nas stres? 

mat. promo.

mat. promo.

Udostępnij