ELŻBIETA I POZOSTAJE W WIELKIEJ BRYTANII

Słynny portret Elżbiety I został zakupiony przez państwo od potomków Sir Francisa Drake’a. Jak do tego doszło?

 

Kilka miesięcy temu świat sztuki obiegła informacja o tym, że portret Elżbiety I z krajobrazem wielkiego zwycięstwa nad hiszpańską Armadą w tle, przechowywany dotąd przez potomków Sir Francisa Drake’a (drugiego admirała angielskiej floty podczas starcia z Armadą, przez którego dzieło sztuki, o którym mowa zostało zamówione u autora, którego nazwiska nie znamy), ma zostać wystawiony na sprzedaż, a jeśli miałby pozostać w Wielkiej Brytanii, oczekiwano zadośćuczynienia w wysokości 10 milionów funtów. Obraz trafiłby pod młotek po raz pierwszy od ponad 400 lat. W Wielkiej Brytanii nastała wrzawa. The Art Found zapowiedział przeznaczenie na ten cel miliona funtów, Royal Museum of Greenwitch dorzuciło kolejne 400 tysięcy. Co z resztą? Liczono na obywateli, którzy mieli pomóc w zabezpieczeniu skarbu narodowego. W akcję włączyły się wszystkie organizacje i media. W maju 2016 rozpoczęto oficjalną zbiórkę. 8 tysięcy Brytyjczyków wpłaciło na ten cel 1,5 miliona funtów.

To portret wielkiej kobiety – przywódczyni, w której siły początkowo powątpiewali wszyscy. Mylili się. Na portrecie o jej potędze świadczy prawa ręka spoczywająca na globusie, nad którą umieszczono symbol władzy – koronę. Suknia królowej przypomina zbroję. Oto władczyni, która za życia przeszła do historii pokonując, dzięki swoim decyzjom, Hiszpanów w sierpniu 1588 roku. 

Po kilku tygodniach Brytyjczykom udało się zebrać ponad 10 milionów funtów, głównie dzięki funduszom z Heritage Lottery Fund, która przeznaczyła 7,4 miliona funtów na ten cel. HLF jest organizacją, której celem jest fundowanie projektów związanych z dziedzictwem kulturowym. Została założona przez parlament brytyjski 22 lata temu. Przez wszystkie lata istnienia wsparła kilkadziesiąt tysięcy projektów, rocznie przeznaczając na ten cel ok 375 milionów funtów, a górną granicę wysokości pojedynczego grantu oblicza się na 5 milionów funtów. W przypadku portretu królowej, stawkę zwiększono. Jedną z największych inwestycji do tej pory wspartych przez HLF był obraz „La Madonna dei Garofani” Rafaela, który dziś można podziwiać w National Gallery w Londynie.

Portret Elżbiety I zawiśnie w Royal Museum Greenwich, w pałacu Greenwich, w którym bohaterka dzieła się urodziła. 

To jeden z trzech portretów Armady, ale najważniejszy ze względu na właściciela i zamawiającego, Sir Francisa Drake’a. Jest to również jeden z najważniejszych brytyjskich obrazów w światowej historii sztuki. Na podstawie tego portretu kostiumografowie i scenarzyści tworzyli postaci Elżbiety do filmów „Zakochany Szekspir” z Judi Dench czy „Elizabeth” z Cate Blanchett.

wikimedia.org

wikimedia.org

Udostępnij