ZAWSZE BAUHAUS. WSZĘDZIE BAUHAUS

Najważniejsza szkoła sztuki i designu XX wieku, która stała się podwaliną dla współczesnego wzornictwa i technik nauczania, wykorzystywanych do dziś. Największą kolekcję przedmiotów i sztuki z okresu działalności Bauhausu mają Harvard Art Museums. A teraz można ją obejrzeć online.

 

Lata działalności i rozkwitu Bauhausu przypadają na trudny czas po I Wojnie Światowej, aż do przejęcia władzy przez NSDAP z Adolfem Hitlerem na czele, jako kanclerzem Rzeszy. Celem tej wybitnej szkoły było skupienie sztuki, architektury, wzornictwa i rzemieślnictwa w ramach jednego projektu tworzenia nowego świata. Taki był ich cel kilkadziesiąt lat temu, ale filozofia nadal wydaje się być żywa, a kolejne pokolenia zwracają się ku ojcom Bauhausu, aby zgłębiać wiedzę o wzornictwie i sztukach użytkowych. Program był nadzwyczaj innowacyjny (do dziś wiele szkół korzysta z unifikacji sztuk i kształcenia studentów jednocześnie na wielu polach), a wykładowcy odważni. Wśród nich znaleźli się tak wybitni przedstawiciele ówczesnej kultury jak dyrektor – architekt Walter Gropius, Ludwig Mies van der Rohe, Laszlo Moholy-Nagy, Wassily Kandinsky, Oskar Schlemmer czy Paul Klee. Likwidowano hierarchie, wykorzystywano nowe technologie we wzornictwie, które dziś widoczne są w modernistycznych formach i stylu pracy.

W harwardzkim Muzeum Busch-Reisinger (jedno z trójki określanej wspólnym mianem Harvard Art Museums) zobaczymy cały wachlarz i przekrój dorobku Bauhausu, w tym ponad 30 tysięcy obiektów: od obrazów, przez projekty materiałów, po fotografię, a nawet notatki robione przez studentów w trakcie zajęć. Skąd tak pokaźna kolekcja? M.in. dzięki pomocy Gropiusa, który wyemigrował z Niemiec i zaczął pracę na stanowisku profesora na Harwardzie. Dziś rzeczy są przedmiotem badań kulturowych dotyczących tego, jak szkoła Bauhausu funkcjonowała w amerykańskim, szerokim kontekście.

Dziś muzeum udostępnia obiekty studentom, ale również szerokiej publiczności, a wiedza, którą się otrzymuje może być przydatna na wielu polach. 
Bogata historia Bauhausu podzielona jest na kilka działów – dostępne są eseje, fotografie z dokładnymi opisami, historia ekspozycji, bibliografia.

Jeśli jednak ktokolwiek chciałby obejrzeć zbiory, wystarcz umówić wizytę w Centrum Badań nad Sztuką. Dla wszystkich innych dostęp do historii Bauhausu jeszcze nigdy nie był tak bardzo możliwy.

Wilhelm Wagenfeld, Coffee and Tea Service: 5-Piece Set, Harvard Art Museums/Busch-Reisinger Museum, Gift of Hanna Lindemann, 1924-1925

Wilhelm Wagenfeld, Serwis do kawy i herbaty: zestaw składający się z 5-elementów, Harvard Art Museums/Busch-Reisinger Museum, podarowane przez Hannę Lindemann, 1924-1925

Fot. główne: studio Gropiusa

Udostępnij