ROBERT LONGO: PICASSO OD NOWA

Picasso Redacted to hołd dojrzałego artysty dla legendy XX-wiecznego malarstwa. Wydawnictwo i galeria Cahiers d’Art przedstawia kolekcję ilustracji inspirowanych największymi dziełami sztuki.

 

Robert Longo został zauważony w 1983 roku, kiedy pokazał ogromnych rozmiarów ilustracje robione węglem z serii „Men in the Cities”, przedstawiające poważnego biznesmena, w niepoważnych pozach. Jednak prężnie działał już od lat 70., współtworząc undergroundową scenę Nowego Jorku. Choć studiował rzeźbę, od samego początku realizował się w malarstwie i ilustracji.

Jako dwudziestokilkulatek opowiadał wszystkim, że chce robić taką sztukę, która odbiorców będzie zwalała z nóg. Charakterystyczne są dla niego mocne cienie, ostre kontrasty między czernią i bielą. Od zawsze interesował się kulturą popularną, co widać w tematyce jego obrazów i rysunków, a jednocześnie w zabawie formą i znaczeniem, z upartością wyrywając każdy element z kontekstu.

Uważa też, że dobry artysta powinien poddać się ciągłości własnej pracy względem historii sztuki i dokonań innych artystów.

2016 to rok, w którym Longo pokazuje Picassa – ale po swojemu, jako „Picasso Redacted”. Osobiste ilustracje powstały na bazie najbardziej znanych dzieł hiszpańskiego malarza. Sercem ekspozycji jest reprodukcja Guerniki – wydrukowana przez Cahiers d’Art, pochodząca z 2014 roku. W galerii wygląda niczym pomnik pamięci Picasso – jej dłuższy bok mierzy niemal 3 metry.

„Guernika Redacted” (zdjęcie główne) została pocięta przez Longo na kilka części – w tych samych miejscach, w których powstały zgięcia na oryginalnym obrazie wiezionym z Nowego Jorku, z powrotem do Madrytu w ciasnym luku bagażowym linii Iberia. To pozostawia więc otwartą interpretację dla odwiedzających wystawę. Czarne linie przecinające Guernikę drażnią, ale również zastanawiają.

Szczególnie interesujący jest rozwój interwencji, które Longo stosuje w swojej sztuce. Na drugim planie pozostaje wpływ Picasso na jego sztukę.

W najnowszej wystawie widać ślady zbioru obrazów tworzących serię „Heritage” (najważniejsze obrazy w historii sztuki zinterpretowane w małej skali przez artystę), którą publiczności po raz pierwszy amerykański artysta pokazał w 2006 roku. Wystawa miała być dla niego „terapią edukacyjną”.

Oprócz Guerniki na wystawie „Picasso Redacted” można zobaczyć m.in. interpretację „Panien z Avignonu” – „Untitled [After Picasso, Les Demoiselles d’Avignon, 1907]” czy „Płaczącej kobiety” – „Untitled [After Picasso, Weeping Woman, 1937]”.

*Wystawa trwa do 1 października w Cathiers d’Art w Paryżu.

fot. Cahiers d'Art

fot. Cahiers d’Art

Udostępnij