MOTORYZACJA I EKRAN KINOWY

Thelma i Louise, Blues Brothers, Starsky i Hutch, Absolwent, James Bond… Czym byłyby historie tych kultowych bohaterów bez najważniejszego akcesorium – samochodu? Tych klasyków się nie zapomina. 

 

Filmy drogi – podróż, ucieczka, wyścig. Samochód staje się integralną częścią fabuły, elementem niezbędnym, kluczowym, od którego wszystko zależy. Droga to synonim podróży przez życie, poszukiwania wolności za wszelką cenę, oczyszczenia przez narażanie się na niebezpieczeństwo. Wśród bohaterów wyczuwa się bunt i niezgodę, igraszkę z losem. Droga kontra przeznaczenie. Jedynym przyjacielem jest pojazd. Jednak samochód bohaterem nie stał się wyłącznie dzięki filmom drogi. Co zrobiłby James Bond bez Astona Martina? Co działoby się z Martym McFly’em i Emmettem Brownem, gdyby nie DeLorean DMC-12? Czy Benjamin Braddock byłby tym samym „absolwentem”, jeśli nie jeździłby czerwoną Alfą Romeo Spider? W końcu, jak inaczej poruszaliby się Blues Brothers jak nie w Dodge’u Monaco?

 

ZNIKAJĄCY PUNKT

Sportowym Dodgem Challengerem z 1971, Kowalski – były weteran wojenny, policjant i kierowca rajdowy, chce przejechać 2000 km w 15 godzin. Mocne kino drogi, z właściwym jej pościgiem i samochodem, który staje się bohaterem na równi ważnym, co Kowalski.

 

GOLDFINGER

Sean Connery jako James Bond i jego Aston Martin DB5 wpisali się na stałe w historię kina. W „Goldfingerze” wykorzystano dwa modele DB5, w tym jeden niezaopatrzony w słynne gadżety.

 

ABSOLWENT

Pani Robinson i uwiedziony przez nią podlotek, Benjamin Braddock. Dustin Hoffmann, dla którego rola Braddocka stała się przełomem w karierze, jeździł czerwoną Alfą Romeo Spider. Idealna sylwetka, pasująca do charakteru bohatera, stała się jednym z symboli filmu.

 

BLUES BROTHERS

Jeździli klasycznym Dodgem Monaco z 1974 roku, który natychmiast stał się pojazdem kultowym. Efektowna komedia z genialnymi scenami pościgów i przedstawicielami świata soulu, to jeden z tych obrazów, które zostają w pamięci. A jeśli Blues Brothers, to tylko w Dodge’u.

 

MAD MAX

Mad Max Rockatansky to bohater postapokaliptycznego filmu science-fiction z 1979 roku. Policjant Miasta Słońca jeździł Fordem Falconem – klasykiem marki przystosowanym do potrzeb obrazu, m.in. przez zamontowanie celownika na masce pojazdu.

 

POWRÓT DO PRZYSZŁOŚCI 2

DeLorean DMC-12. Tę nazwę zna każdy miłośnik kultowej serii filmów „Powrót do przyszłości”. Maszyna z unoszonymi skrzydłami drzwi, ma podobno powrócić na ulice w 2017 roku – zapowiedziano wznowienie produkcji jedynego modelu DeLorean, choć wokół tematu pojawiło się wiele kontrowersji. Prawdziwa gratka dla fanów sportowego wzornictwa lat 80.

 

THELMA I LOUISE

Dwie kobiety, droga, autostopowicz i Ford Thunderbird z 1966 roku. W tle morderstwo, pościg i tęsknota za utraconym czasem. Klasyczny T-Bird, idealnie dopasowany do charakteru krajobrazu, zostaje z bohaterkami do końca.

 

RONIN

Prawdziwe, męskie kino. Najemnicy, były agent wywiadu i zlecenie na zdobycie tajemniczej paczki. Głowni bohaterowie poruszają się zgrabnym Audi S8.

 

60 SEKUND

Po raz kolejny kino akcji – tym razem remake filmu „Gone in the 60 seconds” i Nicolas Cage w Fordzie Mustangu Shelby GT 500 z 1967 roku. Na scenę 40 minutowego pościgu przygotowano 11 takich aut. Przetrwało 7.

Udostępnij