ESPRESSO FUNDAMENTEM KAWOWEGO MENU

Zwolennicy metod przelewowych zwiastują koniec ekspresów. Mylą się bardzo.

 

Picie w lokalach czarnej kawy prosto z chemexa, dripa lub aeropressu stało się niezwykle modne. Zwolennicy metod przelewowych zwiastują wręcz koniec ekspresów. Mylą się bardzo! Kawa z ekspresu ciśnieniowego to legendarny klasyk i podstawa całego bogatego kawowego menu. Jego fundament stanowi klasyk klasyków – espresso!

Określane „małą czarną” lub „królową kaw” espresso jest kawą dla koneserów, do której, moim zdaniem, trzeba dorosnąć! Na przygotowanie idealnego espresso składa się dobrej jakości świeżo wypalona kawa, ekspres ciśnieniowy oraz… barista, którego wiedza i doświadczenie zapewnią perfekcyjną kawę.

Warto też dodać, że idealne espresso musi spełniać jeszcze jeden warunek – na powierzchni napoju nie może zabraknąć charakterystycznej pianki zwanej „cremą”. Crema to nic innego jak skarmelizowane cukry i olejki. Crema powinna być elastyczna, w kolorze ciemnobrązowym, o delikatnym orzechowym odcieniu. Może przybrać jaśniejsze lub ciemniejsze barwy , w zależności od danej mieszanki. Najważniejsze jednak, by crema była jednolita na całej powierzchni i pozbawiona białych plamek. Tyko taka zapewni doskonały smak espresso.

O rodzajach kawy, jak espresso doppio, ristretto, lungo, macchiato, con panna, affogato, romano, tonic, cortado, coretto, noisette, melange, flat white, capuccino czy late oraz o tym, jak przygotować idealne espresso dowiecie się z felietonu Judyty Schoener, który ukazał się w 16 numerze MONITOR MAGAZINE

Judyta Schoener – felietonistka MONITORA, od kilku lat związana z kawą: nie tylko pije, ale również szkoli w tej dziedzinie. Pierwsze kroki stawiała w jednej z kawiarni sieciowych jako barista, dziś pracuje w segmencie speciality coffee. Właścicielka kawiarni Frykasy Rarytasy.

Udostępnij