ZANIECZYSZCZENIE ŚWIATŁEM

Brzmi nieprawdopodobnie. Najnowsze doniesienia na temat złego wpływu oświetlenia ulicznego na nasze zdrowie są dość niepokojące.

 

Oszczędności są dla państw bardzo ważne, podobnie jak dla województw, gmin i miast. Energia pochłania ogromne środki, jednak jest na to rada. Inwestycji w zmiany oświetlenia na LED dokonuje się w wielu państwach od kilku lat, co obniża koszty poboru energii nawet o połowę. Z oświetlenia określanego jako ekologiczne, korzystają kraje tzw. rozwinięte, ale również rozwijające się. Jeszcze dwa lata temu w Polsce niewiele miejsc wykorzystywało oprawy LED w oświetleniu ulicznym, które ze swoim białym światłem ma ułatwiać spostrzeganie, a więc poprawia bezpieczeństwo na drogach. Jego popularyzację od kilku lat wspiera program SOWA, dzięki czemu modernizowane są kolejne punkty świetlne. Specjaliści jednak uważają, że jeden program to za mało. Tak więc oświetlenie uliczne wymieniane na energooszczędne jest coraz bardziej popularne, ale dość niepokojącą tezę opublikowała grupa American Medical Research w swoim raporcie dowodząc, że oświetlenie LED-owe powoduje zaburzenia snu u ludzi i funkcjonowania wśród zwierząt. Okazuje się, że źle zaprojektowane i zamontowane LED-y dezorientują ptaki, owady, żółwie, a także niektóre gatunki ryb. Chodzi o oprawy o wysokiej intensywności, które w przypadku człowieka mogą powodować olśnienia – niepożądane stany procesu widzenia. Szczególnie nieprzyjemne dla mieszkańców miast jest oświetlenie o jednostce świetlnej 4000K, a więc o barwie białej – od zawsze zalecane w projektach instalacji zewnętrznych. I to właśnie oprawy 4000K są najczęściej wykorzystywane w lampach w miastach w Stanach Zjednoczonych, w których przeprowadzano badania. Emitują światło o barwie niebieskiej, nieprzyjemne dla ludzkiego wzroku. To ono hamuje uwalnianie melaniny, a mózg może odczytywać je jako sygnał świtu. I to ono wywołuje poważne zdrowotne konsekwencje. Przez nie jakość snu jest słaba, jego ilość zostaje zredukowana, dochodzi do licznych przebudzeń nocnych, przedłużającej się bezsenności, a więc również kiepskiego funkcjonowania w ciągu dnia. Okazuje się więc, że w ośrodkach miejskich, w których wykorzystywane jest oświetlenie LED na ulicach, będzie dochodzić do pogłębiania się i zwiększania ilości chorób. W tym również raka.

Nie należy zapominać, że niebieska barwa światła emitowana jest także przez tablety i telefony.

Jak więc działać? Pojawia się kłopot, ponieważ na dzień dzisiejszy LED-y zapewniają największe oszczędności. Fizycy na tę chwilę zalecają wykorzystywanie i montowanie LED-ów o jednostce świetlnej 3000K, albo niższej. Sprawa jest poważna i należy reagować zanim będzie za późno.

Udostępnij