KRÓLOWIE NOCY

W sobotni wieczór poznaliśmy zwycięzców 9. edycji prestiżowego kulinarnego konkursu Wine & Food Noble Night.

 

17 września, w sobotni, ciepły wieczór, odbyła się 9. Gala Wine & Food Noble Night, jednego z najbardziej wymagających konkursów kulinarnych w Polsce. Przed 7-osobowymi zespołami, na czele których stali szefowie kuchni, przygotowano w trakcie trwania wieczoru i wyserwowano 700 porcji przystawek i dań głównych.

Tematem tegorocznej gali była uczta smaków natury, co można było poczuć nie tylko na talerzach, ale również w estetyce specjalnie na ten wieczór zaprojektowanej przestrzeni. Dodatkowo daniom towarzyszyły wina Winkolekcji oraz degustacja trunków skomponowanych zgodnie z ideą food pairingu przez firmę Diageo.

Łukasz Budzik z restauracji Mennicza Fusion

Łukasz Budzik z restauracji Mennicza Fusion

 

W kategorii „Najlepsza przystawka” publiczność najchętniej głosowała na przystawki przygotowane przez szefa kuchni Łukasza Budzika z restauracji Mennicza Fusion we Wrocławiu (który zdobył również drugie miejsce w kategorii „Najlepsze danie główne”), natomiast w kategorii „Najlepsze danie główne” bezkonkurencyjny był zespół szefa Tomasza Dziury z Andromedy Alfa w Krakowie (zdobył on także trzecie miejsce w kategorii „Najlepsza przystawka”). Budzik i Dziura polecą na staż do Kraju Basków, do jednej z najlepszych restauracji na świecie – Arzak. Nagrodę ufundowała Akademia Gastronomiczna.

Drugie miejsce w kategorii „Najlepsza przystawka” zajął szef Janusz Fic z restauracji Dwór Sieraków w Dobczycach. Miejsce trzecie w kategorii „Najlepsze danie główne” zdobył szef Mariusz Bizub z restauracji Zakopiańska w Zakopanem.

To głosowanie należało do publiczności. Osobna ocena przysługiwała profesjonalnemu jury, oceniającemu dania na zasadzie „ślepej próby”, a więc nie znając autorów przygotowanych potraw. W skład kapituły wchodzili: Adam Chrząstowski (Przewodniczący Jury, felietonista w prasie branżowej), Justyna Adamczyk (redaktor naczelna Gault&Millau Polska), Maciej Dobrzyniecki (Prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce), Maciej Majewski (laureat zeszłorocznej nagrody za najlepszą przystawkę oraz nagrody specjalnej przyznawanej przez Żółty Przewodnik Gault & Millau), Paweł Oszczyk (Szef Kuchni La Rotisserie w Warszawie) oraz Jarek Uściński (doświadczony restaurator i szef kuchni, trener reprezentacji juniorów na olimpiadzie kulinarnej). Biorąc pod uwagę smaki, dobór technik i estetykę podania zdecydowali o zwycięstwie szefa kuchni Łukasza Budzika z restauracji Mennicza Fusion. W nagrodę pojedzie on na pięciodniowy staż w paryskiej restauracji Guy Savoy, posiadającej trzy gwiazdki Michelin. Fundatorem nagrody jest Gault & Millau Polska.

_dsc5547

Słodkim zwieńczeniem wieczoru był deser serwowany poza konkursem w formule popisu mistrzowskiego. W tym roku zaproszenie przyjęły trzy znakomite warszawskie restauracje. Swoje propozycje zaprezentowali: Rafał Gajownik – szef cukierni Restauracji Belvedere Łazienki Królewskie, Robert Skubisz – szef kuchni w restauracji Amber Room, Paweł Oszczyk – szef kuchni w La Rotisserie (Mamaison Hotel Le Regina).

Finałowa Gala była zwieńczeniem konkursu, do którego stanęło 12 najlepszych restauracji w Polsce: 511 Restaurant&Bar, Andromeda Alfa, Arte Restaurant&Bar, Cucina, delight andel’s  by Vienna House Łódź, Dwór Sieraków, La Cantina, Mennicza Fusion, Naturel, Qualita, Toccata, Zakopiańska.

_dsc0605

Udostępnij