BIZNES KLASA: ANNA PUTTS

Samsung to dziś technologiczny gigant, produktami którego można kompleksowo urządzić niemal całe mieszkanie. Oferuje odkurzacze, lodówki czy telewizory, a także komputery i najnowocześniejsze smartfony. To właśnie flagowa seria telefonów Galaxy podbiła serca użytkowników na całym świecie i zagwarantowała firmie olbrzymie zyski. Jak w tak konkurencyjnych czasach modelowi Galaxy S7 udało się osiągnąć  status ikony oraz jak południowokoreański etos pracy wpłynął na globalny sukces firmy opowiada Anna Putts, Dyrektor Marketingu Samsung Electronic Polska i jurorka Effie 2016.

 

Sebastian Kustra: Zysk netto Samsunga w pierwszym kwartale 2016 r. wyniósł 5,22 biliona wonów i był wyraźnie większy w porównaniu z analogicznym okresem z poprzedniego roku (4,63 bln wonów). Znacząco wzrósł także przychód, o 5,77 proc. rok do roku – z 47,12 do 49,78 biliona wonów. To oczywiście wyniki całej grupy, ale wizerunkowo najważniejszy jest Samsung Electronics. Nie zdawałem sobie sprawy, że to tak młoda dywizja – powstała w ramach Samsunga w 1969 r.

Anna Putts: To prawda, ale w ogóle historia całej firmy jest fascynująca. Korea nie ma żadnych naturalnych zasobów, stawia więc na przemysł. Kluczowy impet rozwoju Samsunga przypadł na lata 50. ubiegłego wieku. Zaczęło się od półprzewodników, telewizorów. Ale – jak pan wspomniał – Samsung to nie tylko Samsung Electronics. To także Samsung Engineering, który buduje elektrownie i kopalnie, czy stocznia Samsung Heavy Industries, należąca do największych producentów kontenerowców. Jedna z naszych spółek ma na swoim koncie współpracę przy budowie największego budynku na świecie Burj Khalifa.

Czytałem, że Samsung jest także właścicielem kilku południowokoreańskich klubów sportowych.

Skala aktywności firmy jest naprawdę ogromna. W Polsce obecni jesteśmy jako Samsung Electronics i posiadamy własną fabrykę we Wronkach.

Z punktu widzenia wizerunkowego i świadomości klientów najważniejszą częścią jest segment mobile. To, jak rozwinął się w ostatnich latach Galaxy, spędza sen z powiek konkurencji. Ale ten sukces nie miałby szans na zaistnienie, gdyby nie etos pracy. Jak on się przenosi na biznes?

Słuszna uwaga, ten etos powiązany jest z niebywałą dyscypliną. Koreańczycy to naród bardzo zdyscyplinowany, konsekwentny. Tacy pracownicy krok po kroku budują pozycję firmy. Warto też spojrzeć na strukturę Samsunga – każda z osób zajmująca w firmie wysokie stanowiska kiedyś była zwykłym inżynierem. Dlatego jakość oraz innowacja są wpisane w DNA Samsunga.

10 mln sprzedaży Galaxy S7 w pierwsze trzy tygodnie robi wrażenie. Pomimo dużej dywersyfikacji produktów – od telefonów, przez komputery, po sprzęt AGD – to właśnie linia Galaxy zapewniła Samsungowi opinię jakościowego dostawcy i wzmocniła markę tak, że bez problemu mogła w przypadku tego produktu stosować strategię skimmingową. Jak na dość nasyconym rynku smartfonów tworzy ikonę, którą stała się seria Galaxy?

To klienci o tym cecydują. Dlugo wsłuchiwaliśmy się w ich potrzeby i komentarze – wystarczy spojrzeć, jak zmieniała się seria Galaxy, począwszy od modeli S5, a skończywszy na aktualnym S7. Nie jest tajemnicą, że zmienione zostały materiały, z których wykonany jest smartfon, tak by spełniał wszystkie wymogi produktu premium. Mobilizacji wymagały konkurencja oraz to, co zaproponowała. Jednak najważniejszy jest fakt, że silnik, czyli serce telefonu, był świetnie zbudowany. Od serii S6 dorównuje mu także i sam design, który odgrywa równie istotną rolę w segmencie mobile. Wzornictwo jest szczególnie ważne w tym przypadku, telefony to produkty, z którymi nie rozstajemy się prawie w ogóle.

*całą rozmowę z Anną Putts można przeczytać w dziale Biznes Klasa w 16 numerze MONITOR MAGAZINE

MONITOR MAGAZINE - KUP TERAZ

 

Udostępnij