CO, GDYBY ARTYŚCI BYLI ARCHITEKTAMI?

Nie wszystko trzeba brać dosłownie i na poważnie. Udowadnia to Federico Babina z każdą kolejną publikacją. Co gdyby słynni malarze projektowali architekturę?

 

Babina wydaje się znać odpowiedź na każde zadane mu pytanie. O ile może odpowiedzieć kreatywnie. Jego ilustracje od lat cieszą się powodzeniem.

Babina urodził się w Bolonii, ale mieszka i pracuje w Barcelonie. Jest nie tylko rysownikiem, ale także architektem, co pozwala mu na zrozumienie wielu nurtujących i zajmujących go kwestii związanych z projektowaniem. Lubi zmieniać kolejności i sensy. Od zawsze spoglądał na świat inaczej. Jedną z jego ulubionych zabaw z dzieciństwa było pochylanie się i obserwowanie otoczenia „do góry nogami”. Jak sam tłumaczy, „kreacja jest właśnie taka, jak ta gra z dzieciństwa – spoglądanie na rzeczy, nawet te najprostsze, z innej perspektywy i odnajdywanie tego, co najbardziej zaskakujące i niespodziewane”.

fot. Federico Babina

fot. Federico Babina

 

Zgrabnie łączy architekturę z rysunkiem, co szczególnie widać w serii Archist. Tym razem Babina zadaje sobie pytanie – żeby za chwilę na nie odpowiedzieć – jakie projekty architektoniczne wyszłyby spod pióra Picasso, Miró czy Malewicza?

Do tej pory ilustrator stworzył m.in. serie Archicards, a więc karty do gry z wizerunkami słynnych architektów, Archimusic – budynki inspirowane instrumentami, Inkonic Faces – geometryczne portrety słynnych artystów, czy Archizoo – ilustracje budynków powstałych na bazie kształtów zwierząt.

Architektura związana z malarstwem musiała pojawić się w jego głowie wcześniej czy później. Malarstwo do tej pory uzupełniało architekturę – a Babina odwrócił kierunki. Teraz to malarstwo króluje, a konstrukcje architektoniczne stały się jego poddanymi. Funkcja architektury wciąż się zmienia, a ma na nią wpływ m.in. rozwój sztuki współczesnej. „Rzeźba to w pewnym sensie również budowla” – tłumaczy Babina.

fot. Federico Babina

fot. Federico Babina

 

Do swojego projektu wybrał więc malarzy współczesnych, choć na swojej stronie rysownik wspomina, że być może w przyszłości pojawią się również ilustracje inspirowane Caravaggio czy da Vincim. Babina jest znany z poszukiwania rozwiązań architektonicznych w światach równoległych – nie tylko sztuk wizualnych, ale także tych, ze sztuką niezwiązanych. I to właśnie rysunek pomaga w ich okryciu i zrozumieniu. Tym samym wchodzi na poziomy nieoczywiste – ludzi, zwierząt, natury i kultury. I nigdy nie odchodzi od rzeczywistości.

Każda z ilustracji Archist odpowiada nie tylko stylowi kojarzonemu z artystą, ale przede wszystkim z grupą, do której przynależał, albo współtworzył. Kolaże wykonane kilkoma technikami są interesujące i zabawne. Zwracają uwagę i są bardzo charakterystyczne.

A pomysł na budynki inspirowane artystami – cóż, mógłby z powodzeniem wejść w życie.

fot. Federico Babina

fot. Federico Babina

 

fot. Federico Babina

fot. Federico Babina

Udostępnij