ZASYPAĆ ŚWIAT ZŁOTYMI LIŚĆMI

Co jeśli zbrodnia jest piękna? Nad tym zastanawia się Lauren Kalman, amerykańska artystka specjalizująca się w sztukach wizualnych (nierzadko kontrowersyjnych). To właśnie ona zasypuje świat złotymi liśćmi.

 

Kalman mieszka i pracuje w Detroit. To miejsce podobno oddziałuje na nią w specjalny sposób. Zajmuje się współczesnymi technikami rzemieślnictwa, sztuką wideo, fotografią i performancem. Za każdym razem poszukuje piękna, pożądania. Kalman nie tylko podróżuje ze swoimi wystawami po całym świecie, ale także wykłada na wielu prestiżowych uczelniach, w kraju i za granicą – m.in. na Brown University.

Słynne były jej projekty biżuterii związane z poważnymi chorobami targającymi dzisiejszym społeczeństwem.

Jej fascynację modernizmem można dziś oglądać w Muzeum Sztuki i Wzornictwa w Nowym Jorku. „Lauren Kalman: But if the Crime Is Beautiful…” to druga wystawa, która zagościła w Galerii Biżuterii Fundacji Tiffany & Co. Kalman poruszyła temat złota, jako reprezentanta władzy, miłości i bogactwa. Całość odnosi się bezpośrednio do słynnego wykładu Adolfa Loosa „Ornament i zbrodnia” będącego krytyką stosowania ornamentu i jego stron moralnych i socjologicznych. Ornament traktował jako praktykę archaiczną, zapobiegającą rozwojowi i wyzwoleniu się społeczeństwa. I to on miał być bezcelową przeszkodą w ewolucyjnej koncepcji kultury. Ornamenty szybko wychodzą też z mody, a pominięcie ich według architekta mogło zaoszczędzić niepotrzebną pracę i czas. Na tym oparł się Bauhaus, ale też cały modernizm.

MAT. PROMO. MAD

MAT. PROMO. MAD

 

Po raz pierwszy „Ornament i zbrodnię” opublikowano ponad sto lat temu. Dziś założenia te zdecydowała się skomentować po raz kolejny Kalman – ale na swój sposób. Loos twierdził, że ornament przynależy degeneratom i kryminalistom (zaliczał również do tego grona mniejszości i kobiety). Kalman popełnia więc „zbrodnię” decydując się na pokrycie niemal wszystkich wystawianych przedmiotów – szczególnie szkatuł, ale także innych przedmiotów z kolekcji MAD – 2.000 miedzianych liści w kolorze żółtego złota. Wzorowała się na liściach opornika łatkowatego, rośliny szybko i agresywnie rozrastającej się. Tym samym artystka wchodzi w bezpośrednią dyskusję z ideami Loosa, zakłócając zastany porządek organicznymi formami. Oprócz liści, częścią wystawy są obrazy i wideo, ukazujące ciało artystki w kontekście złota, co nabiera znaczenia i nadaje mu pozycji siły.

Wystawa – będąca jedną z sześciu ekspozycji przygotowanych w ramach MAD Transformation – ma zmienić perspektywę gości Muzeum Sztuki i Wzornictwa, w którego eksponowane przedmioty artysta ingeruje, pełniąc jednocześnie rolę kuratora i narzucając z góry własną praktykę.

Wystawę można oglądać do 15 marca 2017 roku.

mat. promo. MAD

mat. promo. MAD

Udostępnij