EWOLUCJE DAVIDA CRONENBERGA

Kultowy reżyser, na którego filmach od kilku dekad wychowują się kolejne pokolenia. Już niedługo, bo 14 listopada, w CSW Toruń zobaczymy retrospektywę zorganizowaną w ramach Festiwalu Camerimage.

 

Wielkimi krokami zbliża się 24. edycja Camerimage Festival w Toruniu. W tym roku, obok festiwalu zostanie otwarta również wystawa poświęcona jednemu z najważniejszych i najbardziej wpływowych współczesnych reżyserów, wielokrotnie nagradzanemu na prestiżowych festiwalach filmowych – Davidowi Cronenbergowi. Pochodzący z Kanady artysta oprócz filmu dał się do tej pory poznać również jako utalentowany pisarz. Tych, którzy znają go tylko z kina może to dziwić, jednak nie powinno – Cronenberg jest absolwentem filologii angielskiej i od samego początku przejawiał zainteresowanie pisaniem – zaczynał w końcu od opowiadań. W ostatnich latach natomiast wydał powieść „Skonsumowana” – bardzo dobrze przyjętą przez krytykę.

Jego pisma, tak samo jak filmy to obrazy fascynacji postmodernizmem.

mat. promo.

mat. promo.

 

Tytuł wystawy „David Cronenberg: Evolution”, której wernisaż odbędzie się 14 listopada, nie jest przypadkowy. Ewolucją bowiem zajmuje się Cronenberg w filmach – skupiając się na aspektach ewolucji istoty ludzkiej i wszelkich jej możliwościach w ogóle. Całą drogę rozwoju będzie można prześledzić na podstawie eksponowanych oryginalnych rekwizytów, dekoracji, kostiumów, pokaźnych fragmentów scenografii zachowanych z jego najważniejszych obrazów filmowych. Oprócz nich znajdą się też prywatne zapiski reżysera, rozrysowane projekty, informacje, opisy i fragmenty filmów. Jest to pierwsza wystawa w Polsce, która przedstawia dorobek Cronenberga. Z tej okazji powstał również obszerny album uzupełniający. Publikacja jest wprowadzeniem do wystawy i jej tematyki, w której swoimi tekstami podzielili się czołowi polscy krytycy filmowi i znawcy twórczości reżysera, wśród nich: dr hab. Paweł Tański, dr Damian Kaja, Błażej Hrapkowicz, Bartosz Żurawiecki, dr hab. Katarzyna Taras, Michał Walkiewicz, dr Joanna Walewska. W albumie zwracają szczególną uwagę na charakterystyczne wątki dla prowokacyjnej twórczości Cronenberga zaglądającego w głąb człowieka, w jego przyszłość, zafascynowanego umysłem i jego możliwościami.

Wydawnictwo będzie dopiero drugą książką poświęconą jego twórczości, która ukazała się na rynku polskim. Oprócz albumu, CSW Toruń przygotowało również serię spotkań w ramach przeglądu twórczości filmowej Cronenberga. Od października można oglądać kolejno siedem filmów, którym towarzyszą dyskusje moderowane przez specjalistów. Zaplanowano pokazy „Nagiego lunchu”, „Wschodnich obietnic”, „Muchy”, „Nierozłącznych”, „Crash”, „Map gwiazd” oraz „eXistenZ”.

„David Cronenberg: Evolution”: od 14 listopada 2016 – 26 marca 2017.

mat. promo.

mat. promo.

Udostępnij