W LEGENDARNIE MODNYCH WNĘTRZACH

Horst P. Horst to fotograf znany z sensualnych zdjęć kobiet, mody i architektury wnętrz. Razem ze swoją partnerką Valentine Lawford, która była pisarką, znakomicie uzupełniali się w pracy. Zbiór fotografii najsłynniejszych rezydencji należących do najważniejszych osobistości światowej mody, właśnie został zebrany w tomie „Around That Time. Horst at Home in Vogue”.

 

Horst Paul Albert Bohrmann znany w środowisku jako Horst P. Horst, to jeden z najważniejszych fotografów mody XX wieku. Oprócz kolekcji lubił fotografować wnętrza apartamentów najzdolniejszych krawców, martwą naturę i kobiety. Robił to z wielkim wyczuciem, pasją. Publikacją, którą zdobył serca publiczności był wydany w 1968 roku album „Vogue’s Book of Houses, Gardens, People”. Był to album innowacyjny na rynku, pokazujący coś, czego wcześniej nie oglądano, stając się jedną z najważniejszych książek w historii dekoracji wnętrz, a także ważnym rozdziałem dla „Vogue’a”. To za jego sprawą, czytelnicy kolorowych magazynów zainteresowali się tym, jak żyją sławy i właściciele interesujących domów. Zdjęcia zaczął im robić na początku lat 60. Fotografie uzupełniały doskonałe eseje o właścicielach przybytków znanej pisarki, a prywatnie partnerki Horsta, Valentine Lawford. Album stał się natychmiast encyklopedią tych, którzy liczyli się w tzw. towarzystwie. Wydany właśnie „Around That Time” jest zbiorem części najlepszych fotografii, które opublikowano w 68. roku, ale również tych, które nigdy do tej pory nie ujrzały światła dziennego (część z nich powstała w latach 60., część w 70., a jeszcze inne w 80.). Oglądamy więc nie tylko stolik kawowy Calvina Kleina, ale także sypialnię Baronowej Pauliny Rothschild.

mat. promo. Abrams Books

mat. promo. Abrams Books

 

Pomysł jest doskonały, bo tak samo dziś, jak przed laty, ludzi interesuje to, jak mieszkają ich idole. Jeśli natomiast można zajrzeć choć na chwilę tam, gdzie oczy nigdy by nie dotarły, a więc do ascetycznego (wypełnionego starannie dobranymi przedmiotami) apartamentu Elsy Peretti, która jest doskonałym odzwierciedleniem tego, co działo się w Nowym Jorku szalonych lat 70., tym lepiej dla czytelnika. Obok Peretti swoje wnętrza odkrył Karl Lagerfeld, który sam lubił projektować własne domy, ubierając je w nierzadko krzykliwe meble i dodatki (tak było np. w latach 80., gdy cały monakijski apartament wyposażył w design Memphis). W latach 70. mieszkał w apartamencie przy Ogrodach Luksemburskich, którego wnętrza były odbiciem fascynacji mistrza stylem Art Deco. Znalazły się one także a albumie Horsta.

mat. promo. Abrams Books

mat. promo. Abrams Books

 

Obok nich pojawił się minimalistyczny apartament Calvina Kleina, zawieszony na 46. piętrze wieżowca na Manhattanie, za którego dekorację odpowiedzialny był Joseph D’Urso. W tym czasie Klein był już ważną częścią nowojorskiej bohemy, przyjaźniąc się z Biancą Jagger i Andym Warholem.

Książka „Around That Time. Horst at Home in Vogue” jest nie tylko inspirująca, ale przede wszystkim fascynująca, będąc kolejnym przykładem na to, jakim językiem posługiwała się kultura popularna pół wieku temu.

mat. promo. Abrams Books

mat. promo. Abrams Books

Udostępnij